”Jag vill veta vad du ska göra härnäst och hur du planerar stöpa om din verksamhet” skriver en följare på LinkedIn. Jag har i flera inlägg varit öppen med att jag avslutar ett kapitel i mitt entreprenörskap men egentligen inte sagt så mycket mer om hur jag gå vidare. Allt har sin tid tänker jag. Såhär långt har jag kommit i mina tankar.

Hela tanken med hösten har varit att jag vill få tillbaka glädjen och lusten att bygga igen. Jag tappade det på vägen någon gång mellan bajsmackorna efter pandemin. Det är lätt gjort och jag är säkert inte ensam om att backa hem och gruppera om.

Det här är vad jag har kommit fram till i mitt grubblande:

Sanningen är den att jag under de senaste tre åren har gått omkring och ruvat på en ny idé. Men jag vet inte om den är rätt i tiden eller om den går att genomföra. För hur vet man det utan att prova?

När Stefan Ytterborn satt i min studio ställde jag den frågan. Stefan har vänt blad flera gånger och han har gått in i helt nya branscher en handfull gånger. Han berättade detaljerat hur han utvärderar en bra idé för att se om det är den han går vidare med. Lyssna på Stefans resonemang i avsnitt 151 här.

I veckans avsnitt möter jag hotellentreprenören Maria Eklund som backade hem till Palma för att umgås mer med barnen och njuta av livet lite. Det blev inte riktigt som familjen tänkt sig. Det dröjde inte länge förrän Maria och maken Johan började ruva på nya idéer. Här kan du lyssna på Do´s and don´ts med Maria där hon berättar hur det gick till. 

När man är entreprenör kan man nämligen inte låta bli att se möjligheter runt knuten!

När jag var liten fick jag ofta höra hur missnöjd jag varit som baby. Min mamma och pappa poängterade ofta att jag skrek mina första tre år. Jag tänker att det troligen var för att jag inte kunde göra mig förstådd och för att jag hade en stark vilja. Frustrationen kom ut i skrik. Den starka viljan har följt mig hela livet. Jag är envis, driver på hårt och jag är högkänslig (HSP).

Jag hann bli mamma själv innan jag insåg, att jag, precis som min dotter är högkänslig. Jag tittade in i en spegel när jag följde min dotters utveckling. Hon vaknade varje gång grannen startade bilen, hon hatade att bära obekväma kläder så till den milda grad att det var barnmisshandel att tvinga på henne strumpbyxor och musik var inget som roade hennes sinnen. Vi reagerar på höga ljud, starkt ljus och starka dofter. Vad det innebär att vara HSP kan du läsa mer om på HSPföreningens hemsida här. 

För min del innebär min högkänslighet även att jag har stenkoll på detaljer, nyanser i energi och att jag snabbt kan läsa av människor. Det är en tillgång när man jobbar i mitt yrke (PR-specialist) men kan även vara ett gissel när man har en konsultverksamhet som bygger på att vara arbetsgivare. Man blir lätt smittad av andras energi och pikar går rakt in i själen. Pikar som inte riktas till kollegor utan till chefen. Jag har ofta fått höra att jag är synk för att jag förutser händelseförlopp. Jag är inte synsk, jag läser av energier och drar slutsatser. Det mest frustrerande är kanske att inte kunna hindra ett händelseförlopp som jag ser utveckla sig åt fel håll.

Det här kan vara både en blessing och en curse i alla yrkesområden. För mig har det alltid sett det som en blessing. Fram tills att jag blev arbetsgivare. Som anställd kan du säga upp dig och byta jobb, du går hem efter en arbetsdag och stänger dörren till jobbet. Det gör man aldrig som entreprenör med anställda. Du tar med dig jobbet hem. 99,9% av alla entreprenörer jag känner tar med sig jobbet var de än är. Vi bär våra bolag under huden.

"Gör det som får dig att prestera - men be aldrig om ursäkt för att du är högkänslig!"

Fördelarna med att vara högkänslig och bygga bolag är att man ofta är tidig på vågen, man ser saker som andra missar och förstår sina kunders behov på ett nästan övernaturligt sätt.

I ett poddsamtal med en högkänslig entreprenör, fick jag insikten om vilka utmaningar vi står inför som högkänsliga entreprenörer. När vissa entreprenörer borstar av sig motgångar och gliringar, sitter de som tatueringar i våra högkänsliga kroppar. Gästen frågade mig hur jag hanterar kombinationen högkänslig och entreprenör. Det har jag inte reflekterat över förrän jag fick frågan!

Vårt samtal fastnade i mitt sinne och efter en viss eftertanke och 15 år som högkänslig entreprenör så kan jag komma med några smarta tips:

1. Dra inte lasset själv
Starta bolag med fler än bara du, speciellt om du har ambitionen att anställa. Då slipper du ta alla konflikter, utvecklingssamtal och surdegar själv. Gärna med folk som är bra på sånt som du inte är bra på. Om du driver bolag själv - omge dig med riktigt bra rådgivare!

2. Driv bolag med familjen
De har troligen bäst koll på hur du funkar och accepterar dig bra som dåliga dagar. Du behöver inte använda delar av din energi till att försöka passa in. De fattar dig redan.

3. Skriv dagbok
Det är lätt att driva bolag när det går bra. När det är svåra tider är det svårt att driva bolag. Högkänsliga har mycket känslor kopplade till alla delar av bolagsdrift. Det kan vara bra att ladda ur känslor i en dagbok för att få perspektiv.

4. Skapa struktur och mallar
Under mina år som ledare har jag träffat många framförallt unga kollegor som vill ha allt serverat, mallat och ser gärna att det finns dummies för alla delmoment i jobbet. Jag har alltid värderat det personanpassade och försökt tillgodose allas olika behov. Det har gjort att jag virat in mig i förväntningar som jag inte kan leverera på och konflikter som uppstått på grund av missförstånd. Det som är mallat och har en tydlig process är svårare att missuppfatta och skapar en tydlighet.

5. Sätt på dig en virtuell regnkappa
Den här är svårare än man tror. Men jag brukar tänka på att jag ska stålsätta mig genom att sätta på mig en mental regnkappa. Den som de som inte är högkänsliga redan har utan att anstränga sig. De kan gå genom ett rum utan att beröras av dålig energi, eller säga upp en person för att det måste göras och gå vidare utan att lägga en tanke på det. Det är en superkraft som entreprenör att göra det som måste göras utan att fastna i känslorna som kommer med det som görs.

15-20 procent av den globala befolkningen är högkänslig. Det som stör mig mest är när en icke högkänslig person säger: Edit, häng inte upp dig på det där! Gå vidare! Det är som att be en färgblind person att skilja mellan blått och grönt. En omöjlig ekvation. Så om du är högkänslig så är mitt kanske bästa tips att du inte försöker förändra DIG utan förändra din omgivning så att du funkar bra i den. Det kan innebära att du som jag väljer att inte ha anställda eller att du överlåter det som drar din energi på en partner som kompletterar dig. Gör det som får dig att prestera - men be aldrig om ursäkt för att du är högkänslig!

Känner du igen dig i mitt inlägg? Hör av dig och berätta i ett DM på Linkedin eller Instagram.

Alla har sina tips och trix. Eftersom jag jobbat som motpart till medier de senaste 15 åren så hade jag en ganska bra bild om hur jag ville att podden skulle produceras och upplevas. Det är små detaljer som gör helheten i hur du som lyssnare och mina gäster upplever i kontakten med podden. Varje detalj är noga utvald för dig!

10 avsnitt

Från början var tanken att jag skulle göra en serie med 10 avsnitt och stanna där. Så blev det inte när ni lyssnare började höra av er och berätta om hur poddavsnitten berört er och att ni var så många som lyssnade. Jag fick verkligen tidigt indikationer på att det här var ett poddformat som många saknade. En nisch mellan Skavlan, Sommar i P1 och Di.

Sidospår

Jag producerar podden bredvid mitt egna entreprenörskap. Min huvudsyssla är en konsultverksamhet som jag dagligdags stöper om och mina samtal med poddens gäster har varit ett grymt stöd i den processen! Jag jobbar således med podden under helger, kvällar och oftast utvalda veckodagar när vi har inspelning. Podden har gett mig enormt mycket energi och bränsle i mitt egna entreprenörskap. Jag har aldrig blivit beskylld för att ha för lite att göra...:-)

Färgstark skara

Redan från start såg jag att jag ville att omslagen skulle representera det jag förknippar med entreprenörskap. En riktigt färgstark skara människor! Därför är alla omslag i olika poppiga färgstarka färger.

Nörderi

Jag har en grej för att prata med doldisar. Entreprenörer som gjort något enastående men som inte står på hustaken och skriker ut det. Entreprenörer som är giganter inom sin nisch men som kanske är skygga för att synas. När jag sitter i studion med en sådan gäst så har jag gåshud. Ni kanske kan gissa vilka jag pratar om...

Finansiering

Så tidigt som efter fem producerade avsnitt kontaktade jag ett företag som jag själv använt i mitt entreprenörskap : Fortnox. Det var viktigt för mig att de sponsorer som podden har är relevanta för dig som lyssnar och att det är seriösa leverantörer som borgar för den kvalitet innehållsmässigt som podden gör. Sedan januari 2021 är Fortnox med på resan och många av er som lyssnar har upptäckt fördelarna med automatisering och den enkla sidan av redovisning. Hurra för det och hurra för att ha en samarbetspartner som Fortnox!

Reklam

Podden hoastas på Acast. Jag har medvetet valt att inte tillåta Acast reklamflöde i podden. Jag vill kunna säkerställa att det du som lyssnare hör är relevant och fritt från påverkan som jag inte personligen valt. Det kanske inte är det ekonomiskt smartaste beslutet men det gör att jag sover gott om natten. Därför har jag även valt att bygga poddens hemsida så att du som lyssnare ALLTID kan lyssna på ett avsnitt oavsett om du har en android eller iPhone. Man ska inte heller behöva ha ett Spotify-konto för att lyssna. Hemsidan är alltid uppdaterad.

20 timmar

Så mycket kräver varje poddavsnitt i snitt i produktionstid. Ibland mer, ibland mindre. Stora delen av förarbetet görs före och efter själva poddmedverkan som egentligen bara tar ca 90 minuter.

IRL

Alla avsnitt spelas in på plats i studio för att ge dig som lyssnare den absolut bästa ljudupplevelsen. Jag har själv svårt att lyssna på inspelningar som är gjorda på en knölig telefonlina. Det här kräver det lilla extra från mina gäster som tar sig tid att ta sig till min studio, ibland långväga.

Hisspitchen

Det har blivit ett av poddens återkommande frågor som jag ställer till varje gäst. Bakgrunden till att jag vill höra mina gästers hisspitch är ganska enkel. Jag vill att gästen ska få möjlighet att presentera sig själv för dig som lyssnar och jag tycker generellt att vi är dåliga på att pitcha oss själva. Det borde det vara det första vi lär oss i skolan; att ställa oss upp framför klassen och presentera oss och vad vi vill tillföra världen. Många tycker att det är obehagligt att hisspitcha sig själv, till och med erfarna entreprenörer.

Manus och förlyssning

I min podd får gästen inte ta del av frågorna i förväg. Vi går igenom tonalitet och riktning dagen innan på telefon och i det samtalet faktakollar jag även detaljer som årtal och siffror. Gästen får inte heller förlyssna på avsnittet utan hör det när det ligger live precis som du som lyssnar.

Val av gäster

Det har jag berättat om i ett blogginlägg här tidigare och det kan inte sägas tillräckligt ofta eftersom det är navet, kärnan i innehållet. Ett tillägg som kan göras är att jag krigar hårt för att de kvinnor jag frågar faktiskt ställer upp och säger ja. Ett drömscenario vore att lika många kvinnor sa ja till att prata om sitt entreprenörskap som män. Med beslutet att varannan gäst ska vara kvinna så fastnar jag ofta i obesvarade förfrågningar, ett team av assistenter, tvekande svar om brist på tid och till och med kvinnliga entreprenörer som vill att jag istället tar en manlig delägare som gäst.

Lyssnare

I år fyllde podden 3 år och vi har passerat 150 avsnitt. Det är 140 fler än jag hade i åtanke. Ibland blir det så mycket roligare och bättre än man tror. Hur ser ni som lyssnar ut då? Podden har lyssnare i hela världen faktiskt men den absolut större delen (98%) är självklart i Sverige följt av Spanien (inte helt otippat) och USA faktiskt. Svenska entreprenörer finns globalt helt enkelt. Ni som lyssnar är väldigt trogna, ni väntar ivrigt på ett nytt avsnitt och de flesta lyssnar i samband med resa till eller från jobbet och på lunchen (jag gissar att ni är på gymmet då...) Ni är många som hör av er och berättar vad ni tycker om podden och tipsar friskt om vem ni vill att jag ska bjuda in. Det är även många journalister som lyssnar har jag fått nys på...

Lönar det sig att podda?

Om man ser till kronor och ören - troligen inte. Om man ser till helheten - 100%!!

Tack för att du lyssnar!

 

crossmenu